نشریه علمی تخصصی ادکا

اولین جلسه هیات تحریریه نشریه علمی تخصصی ادکا

اولین جلسه هیات تحریریه نشریه علمی تخصصی ادکا

اولین جلسه هیات تحریریه نشریه علمی تخصصی ادکا با حضور جناب آقای دکتر اصنافی(مدیر مسول)، خانم مریم پاکدامن(سردبیر) ، خانم فاطمه پازوکی و آقایان علی اکبری و امیرحسین رجب زاده عصارها (از اعضای هیات تحریریه) و خانم زهرا نذری(مدیرداخلی نشریه)...

تاریخ : 1397/01/22

بازدید : 33

سومین دوره نشریه علمی -تخصصی ادکا انتشار یافت

انتشار سومین شماره نشریه علمی- تخصصی ادکا سومین شمارۀ نشریه علمی - تخصصی ادکا به صورت چاپی منتشر شد. این شماره دارای 6 مقاله می‌باشد که از این تعداد، 4 مقاله تالیفی و  2 مقاله ترجمه‌ای است. گفتنی است سومین شماره نشریه به...

تاریخ : 1396/02/12

بازدید : 638

دهمین همایش ملی ادکا با عنوان حاکمیت اطلاعات در آذر ماه 1396 برگزار شد

تاريخ انتشار : چهارشنبه, 08 آذر 1396 - 15:01
بازدید : 1647

دهمین همایش ملی ادکا با عنوان حاکمیت اطلاعات در تاریخ 1آذر 1396 در محل تالار مولوی دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید. این همایش با همت اتحادیه ی انجمن های علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی ایران (ادکا) و با مساعدت دانشگاه شهید بهشتی انجام شد.

همایش با پخش قرآن ، سرود ملی و سرود دانشگاه شهید بهشتی آغاز گردید. و سپس سرکار خانم عشقی به عنوان دبیر ادکا، ضمن عرض خیر مقدم به حضار، اطلاعاتی در مورد دهمین دوره ی همایش ادکا در اختیار آنان قرار داد. بعد از سخنرانی ایشان  کلیپی برای عرض تسلیت و همدردی با هموطنان زلزله زده ی کردستان، پخش شد.

 آقای دکتر فریبرز درودی (دبیر علمی دهمین همایش ملی ادکا) سخنران بعدی بودند که در مورد انتخاب عنوان همایش و چگونگی انتخاب مقالات بعنوان ارائه شفاهی و پوستر به حضار توضیح دادند و سپس از اساتید، حامیان، و دبیر ادکا و کادر اجرایی تشکر و قدردانی نمودند. ایشان در بیانات خود اعلام داشتند از تعداد چکیده هايي كه به دبیرخانه همایش ارسال شد 49 چکیده جهت تهیه متن کامل اطلاع رسانی شد و در نهایت 10مقاله برای ارائه شفاهی و 14 مقاله برای ارائه پوستر انتخاب گردید.

پس از آن آقای دکتر اصنافی بعنوان مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی سخنرانی کوتاهی با حضار پیرامون فعالیت های انجمنی و خیرمقدم به حضور ارائه داشتند. در ادامه  آقای دکتر نوید نظافتی عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی در مورد روند کسب و کار هوش تجاری  در جهان به عنوان سخنران ویژه ارائه  داشتند. پس از مراسم افتتاحیه، در زمان پذیرایی کوتاه حضار از پوسترهای نصب شده در محل همایش بازدید به عمل آوردند.

در شروع پنل اول جناب آقای پروفسور کوکبی (عضوی هیات علمی بازنشسته دانشگاه شهید چمران اهواز) به ایراد سخنرانی در خصوص ظرفیت های حرکت های دانشجویی و پتانسیل های مقالات دانشجویی پرداختند و پس از سخنرانی ایشان پنل اول به شرح ذیل آغاز به کار نمود.

 اعضای نشست اول، سرکار خانم دکتر نرگس نشاط و سرکار خانم دکتر نجمه سالمی بودند. 

اولین مقاله با عنوان دنیای مجازی و کارکردهای کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی در توسعه و ارائه خدمات ترویج اشاعه اطلاعات در جامعه ی اطلاعاتی توسط خانم كبري انصاريان مقدم ارائه گردید.

در طی ارائه به نقش آموزش برای کارشناسان اطلاعات در زمینه تبدیل داده به دانش برای ایفای نقش میانجی گری دانش اشاره شد.

ارائه ی دوم در نشست اول: با عنوان شناسایی راهکارهای توسعه تجاری سازی دانش در حوزه های علوم انسانی و اجتماعی از دیگاه اساتید این حوزه در دانشگاه شهید چمران اهواز توسط آقاي صادق ياري ارائه شد.

ارائه دهنده با استفاده از چالش های موجود در روند افزایش تولیدات علمی بدون توجه به تجاری سازی آن ارائه ی خود را آغاز کرد. در طی ارائه ی مقاله، به مهمترین راهکارهای توسعه ی تجاری سازی دانش در حوزه علوم انسانی و اجتماعی و بررسی دیدگاه جامعه ی پژوهش در خصوص راهکارهای توسعه با توجه به ویژگی های جمعیت شناسی، اشاره کرد.

در ارائه سوم با عنوان: حافظه سازمانی پیش‌زمینه حاکمیت اطلاعات در سازمان‌های دانش‌محور:الگویی برای استفاده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران توسط خانم نرگس نشاط ارائه شد

در این ارائه ضمن تاکید بر ذخیره سازی تجربیات منابع انسانی موجود در سازمان، به عنوان دانش و سرمایه ی فکری سازمانی، میزان بهره وری حداکثری در سازمان و تولید ثروت، منوط به استفاده از تجربیات منابع انسانی شناخته شد.

در پایان نشست اول زمانی برای صرف نهار و نماز در نظر گرفته شده بود، قبل از شروع نشست دوم کلیپی از فعالیت های یک سال گذشته ی ادکا پخش گردید. سپس از حضور ، مهندس جلالی نماینده ی شرکت الزویر در ایران استفاده شد ، ایشان ضمن توضیحاتی در مورد چیستی و کارکردهای پایگاه های اطلاعاتی همچون الزویر از قانون حق مولف به عنوان یکی از فاکتورهای اساسی در تجاری سازی دانش نام برد، و در ادامه نیز نشست دوم،  با حضور جناب آقای دکتر حاجی زین العابدینی، سرکار خانم دکتر میترا صمیعی و خانم دکتر مریم پاکدامن تشکیل گردید.

مقاله ی اول در نشست دوم با عنوان کلان داده ها در آلتمتریکس: تحلیل بیش از چهل و یک ملیون توییت مقاله های علمی، توسط الهه حسيني ارائه شد.

در این مقاله از کلان داده ها و میزان تاثیر گذاری شبکه های اجتماعی در ایجاد آنها یاد شد. تویتر نیز به عنوان یک شبکه ی پرطرفدار برای به اشتراک گذاری برونداد های پژوهشی انتخاب شد، در این مقاله سهم شبکه های اجتماعی در انتشار برونداد های پژوهشی بررسی گردید.

مقاله ی دوم در نشست دوم با عنوان بررسی وضعیت فرآِند ترجمان دانش در میان پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و تبیین نقش کتابداران دانشگاهی در این فرآیند، توسط سارا دخش ارائه شد. در این مقاله تعیین وضعیت و عملکرد پژوهشگران در فرآیند ترجمان دانش در میان پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و نقش کتابداران دانشگاهی در این فرآیند مورد بررسی قرار گرفت.

مقاله ی سوم در نشست دوم با عنوان بررسی رابطه سرمایه فکری با عملکرد سازمانی در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز، توسط سارا احمدي زاده ارائه گردید . در این مقاله سرمایه ی فکری به عنوان یک عامل تاثیر گذار در عملکرد سازمانی برشمرده شد.

در پایان نشست دوم نیز پذیرایی از میهمانان صورت گرفت، و قبل از شروع نشست سوم از سخنرانی جناب آقای حمید محسنی ناشر، نشر کتابدار  که در خصوص اهمیت فعالیت های دانشجویی و در کیفیت درخور استفاده گردید

دکتر درودی و دکتر عرفان منش از اعضای علمی نشست سوم بودند.

مقاله ی اول در نشست سوم با عنوان چالش های امنیتی فناوری آر.اف. آی. دی کتابخانه ها بر اساس مولفه های اشیا توسط خانم الهه السادات آقايي ميرك ارائه گردید که به ایجاد امکان اینترنت اشیا با استفاده از فناوری آر.اف. آی. دی اشاره داشته است که این مولفه امکانی را ایجاد می کند که اشیا می توانند با یکدیگر مرتبط شوند.

جایگاه دسترسی آزاد به اطلاعات در قوانین و حقوق شهروندی ایران، عنوان مقاله ی دوم در نشست سوم بود که توسط ارائه گردید آقاي احمد كريم خاني در این ارائه با مراجعه به متون و اسناد ذی ربط به بررسی و ارزیابی مواد قانونی دسترسی به اطلاعات در حقوق شهروندی ایران پرداخته شده است و موانع احتمالی اجرایی شدن آن شناسایی شد.

تقابل شکاف دیجیتال و فقر اطلاعاتی درجامعه جهانی ، عنوان آخرین ارائه ی شفاهی در همایش بود که توسط سحر اكبري ارائه گردید . عدم مهارت و یا نابرابری استفاده از امکانات رسانه ای در جامعه ی جهانی فقر، نداشتن مهارت در دسترسی به اطلاعات تعریف شده است؛ این فقر پیامدهایی را نیز همراه خود دارد که در این میان می توان از ضعف فرهنگی، اجتماعی و فرهنگی و ... نام برد.

در این مقاله علل و شاخص های فقر اطلاعاتی به تفصیل تشریح شده اند.

در پایان همایش نیز از جناب آقای عمرانی نیز برای ایراد سخن دعوت به عمل آمد؛ ایشان از مزایای فعالیت در انجمن های علمی سخن به میان آورند و ادکا را سکوی پرش برای فعالیت های بزرگ آتی برشمردند.

در انتهای  از مقاله و پوستر برتر همایش، برنده رزومه برتر دانشجویی و اعضای نشست ها تقدیر به عمل آمد و عکسی برای یاد بود گرفته شد .

مقاله برتر:  بررسی وضعیت فرآِیند ترجمان دانش در میان پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و تبیین نقش کتابداران دانشگاهی در این فرآیند نوشته سارا دخش و علي حميدي 

پوستر برتر:  بررسی و شناسایی حوزه­ های موضوعی فعال در تولید محتوای دیجیتال در بستر وب نوشته زینب صفوی، نجمه سالمی و سعید رضایی شریف آبادی

رزومه برتز: میلاد روشنی (کارشناس ارشد کتابداری از دانشگاه علوم پزشکی ایران)

 

 

اضافه کردن نظر

نام:

ايميل:

*نظر:

پربازدیدها

فراخوان مجمع یازدهم

تاریخ : 1396/10/21

بازدید : 2256

فراخوان نخستین سمینار آلتمتریکس

تاریخ : 1396/09/22

بازدید : 2177

پنجمین جشنواره ی برترین های علم …

تاریخ : 1396/10/06

بازدید : 1996

همایش آلتمتریک در روز شنبه 23 دی…

تاریخ : 1396/10/24

بازدید : 1973

نمایش فعالیت های ادکا در جشنواره…

تاریخ : 1396/10/05

بازدید : 1745

© Copyright 2018 | PouyaDesign . All Rights Reserved